Szkoły / Placówki Oświatowe Podstawowe, Gimnazjalne, Ponadgimnazjalne
Nauczycielu – pracowniku oświaty, jeśli zostaniesz powołany do Grupy roboczej oznacza to, że Twój uczeń jest członkiem rodziny objętej Procedurą Niebieskie Karty.
W zakresie działalności tej Grupy Twoje zadania to:
- Zebranie szczegółowych informacji na temat funkcjonowania dziecka z rodziny objętej Procedurą Niebieskie Karty . Informacje, które mogą być pomocne powinny dotyczyć – funkcjonowania dziecka jako ucznia, czy jego oceny uległy zmianie , jak funkcjonuje w grupie rówieśniczej, kto z jego opiekunów kontaktuje się z wychowawcą, pedagogiem szkolnym i nauczycielami, jakie ma trudności i zainteresowania itp.
- Dokonanie wstępnej analizy potrzeb w odniesieniu do pożądanych form pomocy dla dziecka: - pomoc psychologiczno
- pedagogiczna (zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, rozwijające uzdolnienia lub inne specjalistyczne, ponadto porady i konsultacje)
- pomoc materialna i jej rodzaj (dożywianie, wypoczynek letni, zasiłek szkolny)
- zajęcia pozalekcyjne
- Podejmowanie działań na terenie placówki oświatowej w celu objęcia dziecka (w uzgodnieniu z rodzicem lub prawnym opiekunem) wskazaną i adekwatną do potrzeb formą pomocy.
- Systematyczne monitorowanie sytuacji dziecka w szkole (zachowanie, oceny z poszczególnych przedmiotów, kontakty z grupą rówieśniczą, wygląd zewnętrzny, posiadane przybory i podręczniki itp.)
- Udzielanie informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub osobie najbliższej o możliwościach uzyskania pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie (kierowanie do poradni specjalistycznych)
- Informowanie członków Grupy Roboczej o realizacji przez placówkę oświatową planu pomocy rodzinie, a także o wszelkich, zaobserwowanych niepokojących symptomach wskazujących na dalsze występowanie przemocy wobec dziecka lub w jego rodzinie.